Cправаздачная канферэнцыя па вынiках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка ў 2012 г.

27-28 лютага 2013 г. адбудзецца справаздачная канферэнцыя па вынiках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка ў 2012 г.

Канферэнц-зала (Нiжне-Пакроўская, 22)
Пачатак работы:
Рэгламент: 15 хвiлiн

Праграма:

Шумовіч А.У. Біблія 1797 г. у фондах НПГКМЗ.

Філімонава В.А. Выданні Люблінскага езуіцкага калегіума ў фондах НПГКМЗ.

Зуева Г.П. Расійскія дзіцячыя часопісы ХІХ - пач. ХХ стст. у фондах НПГКМЗ.

Ашуева В.Я. Беларускія выданні 1945-1950 гг. у фондах НПГКМЗ.

Шульчанка В.А. Літаратурна-палітычныя часопісы 1997-2000 гг. у фондах НПГКМЗ.

Воднева І.П. Да пытання аб пачатковай адукацыі яўрэяў Полацка ў другой палове ХІХ – пачатку ХХ ст.ст.

Нямчынская Н.І. Яўрэйская адукацыя ў Полацку ў 1919-1926.

Майсеёнак К.Г. Грамадска-палітычнае жыццё Полацка ў 1772-1792 гг.

Гаўрылава С.В. Асноўныя кірункі аднаўлення і развіцця г. Полацка ў 1944-1954 гг. Гандаль і грамадскае харчаванне, камунальная гаспадарка, транспарт.

Смірнова Т.Р. Совместная работа музейного педагога и учителя-дефектолога по развитию речи детей старшего дошкольного возраста (на примере музейной программы «История привычных вещей»).

Арлова Т.А. Историческая застройка территории, ограниченной с юга – ул. Нижне-Покровской, с севера – проспектом Ф. Скорины, с запада – проездом между домами №8-а и №8 по проспекту Ф. Скорины, с востока – ул. Энгельса (по материалам Маршрутов полоцких кварталов 1858-59 гг.).

Магалінскі І.У. Металічная матрыца з Полацка.

Капыл С.П. Артылерыя ў баях за Полацк у чэрвені-ліпені 1941 г.

Сырэвіч І.В. Дыверсійная группа Г.Я. Герчыка ў баях на Полаччыне ў маі 1942 г.

Рудакоў П.С. Выкарыстанне нямецкіх будаўнічых матэрыялаў у дотах Гомельскага вузла абароны.

Леднік В.А. Версія часовага ўваходжання горада Полацка ў склад Залатой Арды.

Нікалаева С.В. Выкарыстанне інфармацыйных і мультымедыйных тэхналогій у Прыродна-экалагічным музеі.

Іванец Н.Ф. Каталог «Млекакормячыя ў экспазіцыі Прыродна-экалагічнага музея»: структура каталога, аналіз калекцыі, схема каталожнага вопісу.

Мельянцава Т.А. Творчасць мастака і выкладчыка Ф. Гумена.

Дамаскіна В.Ф. Вобраз лёну ў міфалагічных уяўленнях беларусаў.

Філатава Н.В. Мастацка-тэхналагічныя асаблівасці ўзорнага ткацтва ручнікоў з музейнага збору НПГКМЗ.

Шарох Г.А. Элементы традыцыйнага вяселля на Падзвінні ў вясельным абрадзе Музея ткацтва «Як зліліся дзве рэчанькі...»

Салаўёў А.А. Реконструкция печи начала 20 в. (по результатам археологических исследований при проведении ремонтных работ на доме № 15 по ул. Толстого).